Zpět

Kaple Krnalovice

Přidáno 7. 3. 2023
Ilustrační foto
P. Bujnoch

V měsíci březnu je v IC Hukvaldy otevřena výstavka, která informuje o záměru postavení kaple v Hukvaldech-Krnalovicich. Na otázku, proč zrovna kaple, odpovídá krnalovický patriot a zastupitel za KDU-ČSL pan Petr Axmann tak, že: „Je to výraz vděčnosti a zároveň proseb za to, na co v životě sami nestačíme. A rozhodli jsme se tuto naši snahu i stavbu svěřit Panně Marii“. Kaple nebude malá. V půdorysu je to 4 x 7 m a na výšku 6,5 m. Určitě se najde dost kritiků a pochybovačů. Nezbývá než popřát Nadačnímu fondu kaple Krnalovice úspěšné zvládnutí tohoto odvážného a náročného záměru. Předsedovi fondu jsem položil tři otázky, na které mi ochotně odpověděl.


 

1. Návrh kaple je originál nebo byl vzat někde vzor?
Je to originál, to by asi jinak u takové stavby ani nešlo. V návrhu je zohledněna doba, ve které se plánuje stavět a především místo, kde by měla stát. Neoslovovali jsme architekty, spíše jsme hledali někoho, kdo toužil kapli namalovat, až jsme se potkali s paní Ing. arch. Laurou Jablonskou.

2. Jaký je rozpočet?
Není ještě vše přesně vypočteno, ale asi přesáhne 2 milióny korun. Co se týče materiálů, máme něco přislíbeno darem a kvůli té výši odhadovaného rozpočtu jsme založili nadační fond b.ú. 248934413/0600. Srdečně děkujeme za jakýkoliv příspěvek.

3. Kdy se plánuje dokončení výstavby kaple?
Ještě není ani vydáno stavební povolení. Musíme začít tzv. koordinovaným stanoviskem. Místo pro kapli se nachází v nezastavitelném území, které má pár výjimek a právě kaple, kříže, Boží muka k nim patří. Máme všechny kladné souhlasy dotčených orgánů a účastníků řízení, tak uvidíme.