KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Poznej své okolí
Zpět

Poznej své okolí

Přidáno 24. 3. 2023
Ilustrační foto
P. Bujnoch

Kaple sv. Ondřeje v hradu Hukvaldy, řeka Ondřejnice, horský masiv Ondřejník, to jsou všechno atributy toho, že úcta k apoštolu Ondřejovi v části Moravskoslezských Beskyd mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Kozlovicemi historicky tady byla. S manželkou jsme se vypravili druhý jarní den na vrchol Ondřejník (890 m), kde jsme nikdy nebyli. Hlavní důvod byl ten, že jsme si chtěli udělat vlastní představu o kříži, který tam byl v roce 2022 postaven.

Autem jsme vyjeli na Solárku a dále postupovali pěšky po modré značce do sedla Ondřejníku a potom asi 1 km po kamenité cestě vzhůru doprava. Cestou jsme viděli rozkvétající devětsil, podběl, brogádníky z akce „1650 stromků pro Ondřejník“ a potkávali sportovní běžce, kteří nás zdravili pozdravem Ahoj. V okolí Solárky jsme  zahlédli asi deset maminek s kočárky.
Hned první dojem na vrcholu byl příjemný. Z kříže se na nás nečekaně usmívala Kristova tvář. Pod jeho přibitými nohami tabulka s textem „Já jsem vzkříšení a život“. V duchu jsme obdivovali všechny, kdo se o dílo zasloužili, protože to určitě nebylo jednoduché. Jako prémii jsme dostali krásný výhled do okolí z lavičky, do jejíhož opěradla bylo vypáleno slovo Metylovice.